Πέρασε από το Μιλάνο ο Αστέρας (video)

Ο Ερυθρός Αστέρας αποδείχθηκε πολύ "σκληρός για να πεθάνει" στο Μιλάνο, πέρνωντας τη νίκη με 91-88 επί της Αρμάνι.

Οι Σέρβοι πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα και δεν το έχασαν ποτέ, παρότι κινδύνεψαν στο φινάλε. Με εξαιρετική πρώτη περίοδο, οι παίκτες του Αλιμπίγεβιτς, έφτασαν να προηγούνται με 16 (13-29) αλλά η κατάσταση άλλαξε στην πορεία. Εμπαγιέ, Τσιντσαρίνι και Μπέρτανς, ήταν οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 40-45 στο ημίχρονο, ενώ παρότι ο Αστέρας ξέφυγε και πάλι με 10 στη συνέχεια (45-55),
οι γηπεδούχοι ήταν πια μέσα στο ματς.

Το ματς εξελίχθηκε σε "θρίλερ", ο Αστέρας είχε πάντα το προβάδισμα, αλλά λίγο πριν το τέλος, η Μιλάνο ισοφάρισε για πρώτη φορά, μετά το αρχικό 2-2 (83-83)!

Το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των βολών και με τους Φελντίν, Μπιέλιτσα και Ρότσεστι να ξεχωρίζουν, ο Αστέρας πήρε το ροζ φύλλο και ανέβηκε στο 6-9, αφήνοντας την ομάδα του Πιανιτζάνι τελευταία στο 4-11, παρέα με τις Έφες και Βαλένθια.

Φελντίν και Μπιέλιτσα είχαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ Μίτσοβ (16π), Μπέρτανς (14π) και Εμπαγιέ (14π) ξεχώρισαν από τη Μιλάνο.