Αποχαιρετά μόνη πρώτη το 2017 η ΤΣΣΚΑ (video)

Η Μπασκόνια έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Βιτόρια, με την ομάδα του Ιτούδη όμως να κάνει ένα αποφασιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη νίκη με 90-81 και μένοντας μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Με έναν "σεληνιασμένο" Σενγκέλια, οι Βάσκοι προηγήθηκαν 18-5 αλλά ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήρθε από τον πάγκο για να συμμαζέψει την κατάσταση και να φέρει ακόμα και μπροστά στο σκορ την ομάδα του στη συνέχεια (34-36).

Το σκορ πήγαινε πολύ ψηλά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αρκετά πίσω από τα 6.75, αλλά
τους Ρώσους να είναι πιο συγκεντρωμένοι, ξεφεύγοντας με 7 στο τρίτο δεκάλεπτο (54-61). Η κυριαρχία της Μπασκόνια κάτω από τα δύο καλάθια με Σενγκέλια, Πουαριέ αλλά και με τον Τίμα να "πυροβολεί", γύρισε "τούμπα" το σκηνικό και προηγήθηκε 72-70 στο 30ο λεπτό.

Τα πάντα κρίθηκαν από την άμυνα στην τελευταία περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ κράτησε στους 9 μόλις πόντους τους γηπεδούχους, που ήθελαν αλλά ήταν πολύ άστοχοι, με τη νίκη να έρχεται τελικά χωρίς άγχος για τους Μοσχοβίτες.

Ρεσιτάλ από τον Ροντρίγκεθ με 25 πόντους (6/9 τρίποντα), 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 1 μόλις λάθος σε 33:46'', σπουδαίος και ο Κλάιμπερν με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ για την ΤΣΣΚΑ που έκλεισε τον πρώτο γύρο στο 12-3, αφήνοντας δεύτερο τον Ολυμπιακό με 11-4.

Στο 7-8 η Μπασκόνια, από την οποία ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (20π, 13ρ) και Τίμα (17π με 5/11 τρίποντα, 5ρ, 2ασ, 2κλ).