O Αϊ Βασίλης φορούσε πράσινα...! (photos)

Ο Ρικ Πιτίνο τράβηξε τα βλέμματα και στην Πάτρα, ο Νίκος Παππάς (18π) ήταν σε εξαιρετική ημέρα και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από την Πάτρα επικρατώντας του μαχητικού Προμηθέα με σκορ 86-69.

Το
ζήτημα για τον Παναθηναϊκό στην τελευταία αναμέτρηση του 2018 με τον Προμηθέα στην Πάτρα ήταν να κρατηθεί μεν σε καλή αγωνιστική κατάσταση μετά τη νίκη – ανάκαμψη επί της ΤΣΣΚΑ, να κρατήσει δυνάμεις δε εν όψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την προσεχή Παρασκευή.

Οι «πράσινοι» του Ρίκ Πιτίνο, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον ελαφρά τραυματία Λάσμε (ενοχλήσεις στον ώμο), χρειάστηκαν ένα ημίχρονο (34-35) μέχρι να κυριαρχήσουν. Στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 16-26, η διαφορά πήγε σε διψήφια νούμερα και το «τριφύλλι» δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά ως το +18 στο 35΄ (57-75), καθ΄ οδόν για το τελικό 69-86.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το γεγονός ότι οι «πράσινοι» συνέχισαν να σουτάρουν καλά από μακριά (11/21 τρίποντα) και μοίρασαν 24 ασίστ. Πέρα από τον Παππά, εξαιρετικοί ήταν οι Καλάθης (12 πόντοι, 8 ασίστ) και Τόμας (14π, 5ρ).

Ο Προμηθέας πάλεψε το παιχνίδι απέναντι σε έναν πολύ καλύτερο αντίπαλο, έχοντας οδηγό στην επίθεση τους Μπράουν (23 πόντοι) και Μέιερ (12π.), όμως προδόθηκε από την αστοχία του στο τρίποντο (9/33, 27%).

O κόσμος του Παναθηναϊκού έδωσε δυναμικό παρών στο "Τόφαλος", ενώ αποθέωσε τον Ρικ Πιτίνο κατά την είσοδο του στο παρκέ.

Προμηθέας (Γιατράς): Γκίκας (0/6 σουτ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Τσαϊρέλης 4, Μέιερ 12 (3/5 τρίποντα), Λίποβι 10 (5ρ, 3κλ), Μπράουν 23 (6/16 σουτ), Σαλούστρος 5 (2/7 σουτ), Κασελάκης 6 (2/7 σουτ), Γερομιχαλός, Χολ 2, Έλις 4, Παρκς.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Λοτζέσκι 6, Παπαπέτρου 4, Καλάθης 12 (4/5 σουτ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Βουγιούκας 2, Τόμας 14 (5ρ), Παπαγιάννης 4 (2/7 σουτ, 9ρ), Γκιστ 9 (5ρ), Παππάς 18 (5/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 5, Αντετοκούνμπο 3, Λεκάβιτσους 7.