Πέρασαν από τη Μινεσότα οι «Κέλτες» (photo)

Οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν 118-109 των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να δείχνει πως έχει αφήσει πίσω του τον τραυματισμό, που τον ταλαιπώρησε την περσινή σεζόν. Ο Αμερικανός παίκτης των φιλοξενουμένων σημείωσε 30 πόντους σε 29,48 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, είχε εννέα ριμπάουντ, οκτώ ασίστ και δυο κλεψίματα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ο Κάιρι Ίρβινγκ σημείωσε 21 πόντους και μοίρασε εννέα ασίστ, «αγγίζοντας» το double
double. Στους 19 πόντους ο Τζέισον Τατούμ, στους 16 ο Μάρκους Μόρις.

Από την άλλη πλευρά, ο Ντέρικ Ρόουζ πραγματοποίησε εμφάνιση από τα παλιά, σημειώνοντας 26 πόντους σε 29,25 λεπτά συμμετοχής. Ο Καρλ Άντονι Τάουνς είχε 20 πόντους και εννέα ριμπάουντ, για τους γηπεδούχους, ενώ οι Κόβινγκτον και Ουίγκινς είχαν από 17 πόντους. Αυτή ήταν η 13η εφετινή νίκη για τους «Κέλτες» σε σύνολο 23 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο, ενώ οι «λύκοι» γνώρισαν τη δωδέκατη εφετινή τους ήττα, επίσης σε 23 ματς.

Οι πόντοι:

Τίμπεργουλβς: Κόβινγκτον 17, Γκίμπσον 6, Τάουνς 20, Ουίγκινς 17, Τιγκ 11, Ρόουζ 26, Σάριτς 7, Ντιένγκ 3

Σέλτικς: Τατούμ 19, Μόρις 16, Χόρφορντ 15, Σμαρτ 6, Ίρβινγκ 21, Χέιγουορντ 30, Ρόζιερ 7, Τις 4