Πάτησε γκάζι στο τέλος η Εφές (video)

Η Εφές με επιθετική πολυφωνία, 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και καταπληκτικά ποσοστά στο δίποντο, 74%, ξεπέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχης για 27 λεπτά Βαλένθια με νίκη 78-83 στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 7 μετά το πρώτο 20λεπτο, ψάχνοντας τον αιφνιδιασμό και περιορίζοντας τα επιθετικά όπλα της Εφές. Η τρίτη περίοδος ήταν άλλη ιστορία, με τους Τούρκους να κάνουν εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 15-30 και τους Μίτσιτς, Λάρκιν, Πίτερς να σκοράρουν κατά ριπάς. Στην τελευταία περίοδο μίλησαν οι
άμυνες και ο Σίμον πήρε το όπλο του στην επίθεση. όποτε προσπαθούσε να μειώσει η Βαλένθια στους 4-5 πόντους εκείνος ήταν εκεί για να δίνει ασφαλές προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 78-83 κολακεύει την Βαλένθια που έτρξε ένα 5-0 στο τέλος.

Η Εφές είχε 4 παίκτες, Μίτσιτς, Πίτερς, Ντάνστον και Σίμον με αξιολόγηση πάνω από 20 πόντους και σε αυτούς βασίστηκε για να πάρει την πρώτη της νίκη στο δρόμο. Εντυπωσιακό το 74,3% στο δίποντο.

22 πόντους έβαλε ο Ντούμπλιεβιτς με 9/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.