Παναθηναϊκός – Μονακό 83-91: Πρόβλημα Α(Λι)το ο Τζέιμς! (vids)

Ο Παναθηναϊκός, πάλεψε, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι ενώ βρίσκονταν πίσω 13 πόντους, όμως στο κρίσιμο σημείο, ο Λι και ο Τζέιμς βοήθησαν πολύ την Μονακό να φτάσει στη νίκη για την 24η αγωνιστική της Euroleague με 83-91.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απλά άψογος στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έπαιξε

καταπληκτικά στην άμυνα, δεν επέτρεψε στους παίκτες της Μονακό να πετύχουν εύκολους πόντους και έκανε μόλις ένα λάθος σε δέκα λεπτά!

Η διαφορά έφτασε γρήγορα στους έξι πόντους 12-6 με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει τρίποντο!

Οι “πράσινοι” έφεραν τη διαφορά στους 7 με τον Μέικον να σημειώνει τρίποντο για το 20-13!

Ο Κασελάκης με δίποντο αλλά και με 3 βολές πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους για να διαμορφώσει το 25-16 και να φέρει τη διαφορά στους 9!

Τελικά με Λι και Μέικον να σκοράρουν η πρώτη περίοδος έκλεισε με 27-19 για τον Παναθηναϊκό!

Ντόκτορ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ

Η εξαιρετική εικόνα που έδειξε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με αυτή του δεύτερου. Οι “πράσινοι” φάνηκε να παθαίνουν «μπλακ άουτ» κάτι που όπως ήταν απόλυτα λογικό το εκμεταλλεύτηκε η Μονακό.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, με Χολ, Ντιαλό Μπέικον έκανε ένα σερί 9-0 προβληματίζοντας τον πάγκο του Παναθηναϊκού.

Το “τριφύλλι” είχε στο πρώτο δεκάλεπτο 1 λάθος, και σε 2.5 λεπτά στο δεύτερο μετρούσε 4!

Ο Παναθηναϊκός για σχεδόν 5 λεπτά είχε πετύχει πόντους μόνο από βολές, με τον Έβανς να κάνει το 30-33. Ο πιο εντυπωσιακός πόντος ήρθε από τον Νέντοβιτς που έκανε το 32-35 με φανταστικό κάρφωμα!

Οι Μονεγάσκοι με εντυπωσιακή φάση έκαναν το 35-42 και έφεραν γρήγορα την διαφορά στους δέκα με τον Μπέικον να ευστοχεί σε τρίποντο για το 35-45!

Η δεύτερη περίοδος έκλεισε 42-49 με τον Παναθηναϊκό να μην έχει δείξει το καλό πρόσωπο της πρώτης περιόδου.

Ξεκίνησε άσχημα αλλά έδειξε πως μπορεί!

Πολύ γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό με Ουατάρα, Τζέιμς και Ντιαλό έφτασε τη διαφορά στους +13 46-59. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός έδειξε πως είχε σφυγμό, είχε ενέργεια και πως δεν θα άφηνε τη Μονακό να φτάσει στη νίκη!

Η ανάκαμψη των “πράσινων” ξεκίνησε από την καλή του άμυνα και το -13 μέσα σε 3 λεπτά έγινε -3! Κασελάκης και Ουάιτ έκανε το 50-59 ενώ ο Έβανς με εκπληκτικό κάρφωμα μείωσε σε 52-59! Το ίδιο έκανε και ο Ουάιτ για το 54-59! Ο Έβανς μείωσε στους 3 για το 56-59!

Ένα λεπτό πριν το τέλος η εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού είχε ως αποτέλεσμα ο Μπέικον να φτάσει τα 4 φάουλ και ν΄αντικατασταθεί ενώ ο ίδιος παίκτης είχε κάνει το 57-61!

Ο Έβανς μείωσε σε 59-61 με τον Παναθηναϊκό όμως να δείχνει πως θα πάλευε για τη δεύτερη διαδοχική του νίκη μετά τη Μπασκόνια! Ο Σαντ Ρος χρεώθηκε με φάουλ στον Άντζουσιτς σε μια φάση που θα μπορούσε να μην δοθεί με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώσει 61-65 με τον Παναθηναϊκό να έχει δείξει ένα καλό πρόσωπο!

Πρόβλημα…Α-Λι-το!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και να πάρει τη νίκη! Ο Σαντ Ρος έκανε το 64-65 και ο Μποχωρίδης για πρώτη φορά σχεδόν μετά από 20 λεπτά έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό στο σκορ με 68-67. Ο Λι όμως και ο Τζέιμς έκαναν ένα σερί 8-0 και 68-75 βάζοντας μπροστά τη Μονακό με +7. Ο Τζέιμς έκανε το 68-80 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 με σερί 13-0!

Ο Τζέιμς είχε ζεσταθεί και γρήγορα έκανε και το 72-85 με τον Νέντοβιτς να μειώνει σε 75-85 με τρίποντο. Ο Σαντ Ρος με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 81-87 45.5 πριν το τέλος!

Ο Έβανς έγραψε το τελικό 83-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91

Ο Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, με 29 πόντους, ενώ ο Λι βοήθησε με καθοριστικά καλάθια με 12 πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό Έβανς και Νέντοβιτς είχαν από 16 πόντους και ο Σαντ Ρος σημείωσε 15.

Διαιτητές: Χουάν Κάρλος Γκαρσία (Ισπανία), Τόμισλαβ Χορντόβ (Κροατία) και Σάσο Πέτεκ (Σλοβενία).