Παναχαϊκή – ΠΑΟΚ μέσα από αριθμούς

Αρκετά ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία συγκεντρώνει η επικείμενη αναμέτρηση για το Κύπελλο, Παναχαϊκή – ΠΑΟΚ. Με σημείο αναφοράς τον «Δικέφαλο, οι άνθρωποί του παρουσίασαν τη στατιστική της προσέγγιση.#Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το 2018 με αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδας, στις 20 Δεκεμβρίου με τον Αήττητο στα Σπάτα, όπου επικράτησε με 6-0 και τώρα αρχίζει πάλι με υποχρέωση για την ίδια διοργάνωση μακριά από την έδρα του, στην Πάτρα
με την Παναχαϊκή για τη φάση των 16 του θεσμού.

#Αυτή είναι η τέταρτη φορά που θα βρεθούν αντιμέτωποι οι δύο αντίπαλοι για το Κύπελλο Ελλάδας. Η πρώτη τους κόντρα ήταν πάλι κοντά στις γιορτές, αλλά το 1981, όταν στις 23 Δεκεμβρίου ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 4-1 για τον 1ο γύρο του θεσμού. Οι Γιώργος Κωστίκος (18’, 55’) και ΧρήστοςΔημόπουλος (20’, 34’) είχαν σημειώσει από δύο γκολ σε εκείνο το παιχνίδι, ενώ για την Παναχαϊκή είχε σκοράρει ο Αποστολίδης (57’).

#Τις άλλες δύο φορές που έχουν συναντηθεί οι δύο ομάδες για το Κύπελλο Ελλάδας ήταν για την φάση των ομίλων. Η πρώτη ήταν το 1999-00 επικράτησε ο ΠΑΟΚ με 5-0 (11’ Μαραγκός, 12’ Φρούσος, 50’ Φρατζέσκος, 75’ Βαλέντσια, 89’ Βαλέντσια), ενώ η δεύτερη ήταν το 2000-01 με διπλούς αγώνες. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 στην Τούμπα (2’ Οκκάς, 86’ Βρύζας) και στην ρεβάνς επικράτησε πάλι ο Δικέφαλος με 3-2 (16’ Νατροσβίλι, 76’ Βούκτσεβιτς – 30’ Κατσαμπής, 37’ Καμπς, 88’ Σπάσιτς).

#Η τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωποι ήταν στις 20 Απριλίου 2003 για το Πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής. Το 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων με τον Μπούντισα στις καθυστερήσεις ισοφαρίζει για την ομάδα της Πάτρας. Ο Κούτσης είχε ανοίξει το σκορ στο 52ο λεπτό, ο Σκαρμούτσοςισοφάρισε σε 1-1 στο 60ο λεπτό, ενώ ο Οκκάς στο 78ο λεπτό είχε βάλει πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ.

#Αυτό είναι το τέταρτο φετινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας μετά τις υποχρεώσεις του στον όμιλο, τις οποίες έβγαλε με δύο νίκες και μία ισοπαλία και απολογισμό 9-2 στα γκολ. Ο Δικέφαλος «τρέχει» ένα απίστευτο σερί στο Κύπελλο Ελλάδος, αφού παραμένει αήττητος για 15 αγώνες στον θεσμό, με 14 νίκες και μια ισοπαλία. Η τελευταία του ήττα ήταν στις 12 Απριλίου 2017 από τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα με 2-0, σκορ το οποίο ανέτρεψε στον δεύτερο ημιτελικό της Τούμπα, όπου επικράτησε με 4-0.