Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 94-79: Επιστροφή στις νίκες

Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 94-79: Επιστροφή στις νίκεςtbairaktΠαρ, 03/05/2021 - 22:49

Με παραγωγική επίθεση και σχετικά καλή άμυνα ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ με 94-79 και επέστρεψε στις νίκες μετά από 52 ολόκληρες μέρες.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά είχαν γευτεί για τελευταία φορά τη χαρά της νίκης στις

12 Ιανουαρίου όταν είχαν φύγει νικητές από το Τελ Αβίβ νικώντας με 89-87 την Μακάμπι.

Ο Σακίλ Μακίσικ με γεμάτο παιχνίδι έβαλε 20 πόντους κι έδωσε πολλή ενέργεια, ο Βεζένκοφ πρόσθεσε άλλους 17 και ήταν για μία ακόμη φορά πλουραλιστικός.

Ο Σλούκας έβαλε 12 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, ο Σπανούλης οργάνωσε καλά με 7 ασίστ και χωρίς λάθος, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Λαρεντζάκης, Ζαν Σαρλ αλλά και Τζένκινς στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, με έλεγχο του ρυθμού και των ριμπάουντ και τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο. Έτσι ξέφυγε με 20-12 στο 6’ με Βεζένκοφ και Κουφό κυρίαρχους και μόλις ένα λάθος μέχρι εκείνο το σημείο. Το μόνο αδύνατο σημείο ήταν οι αρκετοί πόντοι που δέχτηκε από την καρδιά της ρακέτας του και μάλιστα από τους κοντούς του Αστέρα. Με καλάθια του Σλούκα έγινε το 24-16, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 30-19 με συνεχόμενα καλάθια από τον Σπανούλη.

Ένα δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να έχει 10/15 δίποντα και ¾ τρίποντα και με δέκα ασίστ για 1 μόλις λάθος.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Αστέρας προσπάθησε να πιέσει και πήγε στο 32-25 με Ντόμπριτς και στην συνέχεια στο 36-30 πάλι με τρίποντο του ίδιου παίκτη. Ο Ολυμπιακός έχανε βολές αλλά είχε τον Ζαν Σαρλ να δίνει λύσεις στην επίθεση με συνεχόμενους πόντους. Το σκορ πήγε στο 40-35 στο 15’ και με τρεις βολές του Γουόλντεν στο 42-38 στο 16’. Με έκρηξη του Σλούκα στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 48-40 στο 18’. Με τρίποντα από Σιμόνοβιτς και Τζένκινς το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 53-48 για τον Ολυμπιακό.

Ένα πρώτο ημίχρονο με ανοικτό παιχνίδι, με τις άμυνες σε δεύτερο ρόλο και τις επιθέσεις να βρίσκουν λύσεις κοντά και μακριά από το καλάθι.
Ο Ολυμπιακός είχε 19/26 δίποντα και 4/9 τρίποντα και ο Ερυθρός Αστέρας 12/20 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Ο Σλούκας είχε 10 πόντους και 6 ασίστ και ο Σιμόνοβιτς 11 πόντους για τον Αστέρα. Ο Ολυμπιακός έκανε μόλις ένα λάθος στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με λάθη και ο Αστέρας μείωσε 53-52. Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Λάζιτς 58-59 στο 24’. Ο Χολ οργάνωνε εξαιρετικά με 6 ασίστ και 0 λάθη ως εκείνο το σημείο. Ο Μακίσικ ήταν εκείνος που έδινε λύσεις έξω από το «τόξο» για το 61-61. Ο Σιμόνοβιτς με τρίποντο έφερε μπροστά τον Αστέρα με 63-64 στο 26’. Με τρίποντο Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 72-67 στο 29’. Το μόνο θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι έπαιξε έξυπνα έχοντας από νωρίς το μπόνους των βολών, κερδίζοντας φάουλ. Η περίοδος θα τελειώσει έτσι με +8 για τους γηπεδούχους, 75-67.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 78-67. Ο Έλληνας γκαρντ και με καλή άμυνα αλλά και με δικό του καλάθι έφερε τη διαφορά στους 10, 82-72 στο 33’. Ο Σπανούλης με καλό και ώριμο παιχνίδι μοίραζε ασίστ και με λεϊ απ Μακίσικ το σκορ έγινε 84-75 στο 35’. Ο Σιμόνοβιτς με σταθερό χέρι προσπαθούσε να κρατήσει κοντά τον Αστέρα. Το σκορ ήταν 84-79 στο 37’. Ο Μακίσικ με το δυναμικό του παιχνίδι όμως και στις δύο άκρες του γηπέδου έκανε το 87-79 στο 38’. Τίποτε δεν άλλαξε ως το τέλος μέχρι την επικράτηση του Ολυμπιακού.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός - Μπάσκετ Crvena Zvezda - Μπάσκετ Off Off tbairakt Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Ολυμπιακός ΔΙΕΘΝΕΙΣ Με παραγωγική επίθεση και σχετικά καλή άμυνα ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ με 94-79 και επέστρεψε στις νίκες μετά από 52 ολόκληρες μέρες. Article publish on Παρ, 03/05/2021 - 22:49 Article hide updated date Off Article is longform Off