Ο Τζέιμς μίλησε στο τέλος για την Αρμάνι (video)

Με τον Μάικ Τζέιμς να βάζει 10 από τους 12 πόντους των Ιταλών στα τελευταία 4.30 λεπτά, η Αρμάνι, που έπαιξε χωρίς τον Νέντοβιτς, νίκησε 81-80 την Χίμκι, υποχρεώνοντάς τη στην τέταρτη ήττα της στη σειρά στην Ευρωλίγκα.

Στο πρώτο 10λεπτο κανείς από τους 2 δεν κατάφερε να βρει ρυθμό, με την Αρμάνι να μοιάζει αγχωμένη αν και προηγήθηκε με 3, 23-20. Με τον Μίκι να έρχεται από τον πάγκο και να μοιάζει με σούπερμαν, η Χίμκι έβαλε 25 πόντους στη δεύτερη περίοδο και πήρε το μομέντουμ. Τα πράγματα ισορρόπησαν στο 3ο 10λεπτο, αλλά οι Ιταλοί με τον
Μπέρτανς να βάζει 11 από τους 16 πόντους του σε αυτή την περίοδο προηγήθηκαν με 7, 64-57.

Από το 66-60 ο Μίκι έβαλε 8 στη σειρά, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μπαρτζώκα κι από κει κι έπειτα το προβάδισμα άλλαξε 10 φορές μέχρι το τελικό 81-80. Ο Μόνια με τρελό τρίποντο έκανε το 78-80, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο καυτός Τζέιμς πήρε την μπάλα για την τελευταία επίθεση. Σηκώθηκε για 3 από τα 7,5 μέτρα, ο Μίκι του έκανε φάουλ, εκείνος ευστόχησε και στις 3 βολές για να γράψει το τελικό σκορ. Στα 3,3 δευτερόλεπτα που απέμεναν η Χίμκι αστόχησε σε 2 σουτ με Σβεντ και Μόνια, με αποτέλεσμα να μείνει και πάλι χωρίς ροζ φύλλο.

Μοιραίος ο Μίκι, παρά τους 26 πόντους και τα 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σβεντ είχε 19 πόντους, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα αλλά και 5/19 σουτ. Για τους νικητές ο Τζέιμς πέτυχε 25 πόντους με 8 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Γκουντάιτις είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μπέρτανς 16 πόντους με 4 τρίποντα.