Ο Προμηθέας πήρε το ντέρμπι με τον Ήφαιστο

Ο Προμηθέας βγήκε νικητής από το ντέρμπι της Πάτρας, επικρατώντας 73-68 του (για μια ακόμα φορά σκληρού και αξιόμαχου) Ηφαίστου, πανηγυρίζοντας την 14η φετινή του νίκη στην Basket League.

H ομάδα της Λήμνου πήρε τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο, ξεκινώντας με το πόδι τέρμα πατημένο στο γκάζι (20-10 το επιμέρους σκορ στα πρώτα 8’), ωστόσο οι Πατρινοί είχαν τόσο την προσωπικότητα όσο και τις λύσεις για να αντιδράσουν άμεσα.

Πρώτα κατάφεραν να ισορροπήσουν τα πράγματα στα τελευταία λεπτά του τρίτου 10λεπτου κι εν συνεχεία, με όπλο την καταπληκτική τους άμυνα (16-8 το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο) «κλείδωσαν» και τη νίκη.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κατσίβελη να βγαίνει μπροστά, πετυχαίνοντας καθοριστικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο.