Ο Πιάτεκ έκανε την διαφορά!

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε τη Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις» επί της Μπολόνια σε ένα ματς ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκειά του.
Κι όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, αυτός που χαμογελάει περισσότερο βγαίνει μέσα από τις «χρυσές» λεπτομέρειες!

Η ομάδα του Μπαλαρντίνι είχε το κάτι παραπάνω στο πιο κομβικό κομμάτι της ροής του αγώνα. Ο Πολωνός επιθετικός Κριστόφ Πιάτεκ αναδείχθηκε ως η φυσιογνωμία του παιχνιδιού στο 69ο λεπτό όταν βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια στο ύψος της περιοχής, είδε εστία ίσως για πρώτη φορά με τόση ευκρίνεια και τη σημάδεψε υποδειγματικά
στην αριστερή γωνιά του συμπατριώτη του Σκορούπσκι σημειώνοντας το 1-0. Αυτό ήταν το 4ο φετινό του στην Serie A

Για φτάσουμε ως εκεί χρειάστηκε σχεδόν άπαντες να πλήξουν έπειτα από ένα ημίχρονο νευρικής ανάπτυξης και τακτικά ανασταλτικής αλλλοεξουδετέρωσης.

Μόλις δύο αξιομνημόνευτες φάσεις για τους γηπεδούχους, στο φινάλε του πρώτου μέρος με τον Χίλιεμαρκ και τον Πιάτεκ να σουτάρουν πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στην επανάληψη η Μπολόνια μπήκε πιο ορεξάτη, παραμένοντας ψηλά στην πίεση της μπάλας.
Όμως οι επιθετικοί της Ντέστρο και Οκβόνκουο – οι οποίοι αντικατέστησαν τους Σανταντέρ και Φαλτσινέλι, που ξεκίνησαν στο σχήμα των τρίων προηγούμενων αγωνιστικών – δεν μπόρεσαν να βρούνε χώρους στο να απειλήσουν.

Η Τζένοα προχώρησε πιο γρήγορα στις διορθωτικές αλλαγές με τους Λάζοβιτς και Κουάμε, βρίσκοντας αρχικά τη δικαίωση καθώς μπόρεσε μετά το 65’ να πάρει μέτρα στο γήπεδο μαζί με την κατοχή της μπάλας στη μεσαία γραμμή.
Όλα αυτά δημιούργησαν τις απαραίτητες συνθήκες στον χαρισματικό φορ, Πιάτεκ.

Η Μπολόνια μετά το γκολ βγήκε με περισσότερο ρίσκο στο τερέν, δημιούργησε 3-4 καλές φάσεις για το γκολ – το πρώτο της στο φετινό υψηλών απαιτήσεων Ιταλικό πρωτάθλημα - που όμως δεν ήρθε ποτέ.

Με το μηδέν, έμεινε στον έναν πόντο και πλέον ο Φιλίπο Ινζάκι καλείται να διαχειριστεί μια μεγάλη κρίση καθώς έρχονται δύο ακόμα πιο δύσκολα ματς με τη Ρόμα στο «Νταλ’ Άρα» και τη Γιουβέντους στο Τορίνο και θα πάει σ’ αυτά δίχως ένα σημαντικό «εργαλείο» στη μεσαία γραμμή, τον Χιλιανό Πούλγκαρ ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις κλωτσώντας… βλακωδώς τον Ρόμουλο εκτός φάσης!