Νίκησαν εύκολα τον Μπούκερ οι Τζαζ (photo)

Οι Γιούτα Τζαζ κατάφεραν να φτάσουν στην 44η εφετινή τους νίκη, καθώς απέναντί τους αντί για τους Φοίνιξ Σανς βρήκαν μόνο τον Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση.

Ο παίκτης των “ήλιων” τελείωσε το ματς με 59 πόντους σε 41,06 λεπτά συμμετοχής και ήταν μια ομάδα μόνο του, χωρίς όμως να καταφέρει να οδηγήσει τους “ήλιους” στη νίκη. Επίσης είχε τέσσερα ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και ένα κλέψιμο. Ενδεικτικό είναι πως κανείς άλλος παίκτης των Σανς δεν είχε
διψήφιο αριθμό πόντων και ο επόμενος στη σχετική λίστα ήταν ο Ντεάντρε Άιτον με εννέα πόντους.

Από την πλευρά των “Μορμόνων”, ο Ρούντι Γκόμπερτ σημείωσε double double με 27 πόντους και δέκα ριμπάουντ, σε 28,28 λεπτά συμμετοχής. Ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 18 πόντους για τους νικητές, όσους και ο Ντέρικ Φέιβορς. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έμεινε στους δέκα πόντους στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Οι Τζαζ έφτασαν πλέον τις 44-30 νίκες στην κανονική περίοδο, ενώ οι “ήλιοι” γνώρισαν την 58η εφετινή τους ήττα, σε σύνολο 75 αγώνων (17-58).

Οι πόντοι:

Τζαζ: Ινγκλς 14, Φέιβορς 18, Γκόμπερτ 27, Μίτσελ 10, Ρούμπιο 18, Ο’ Νιλ 5, Κράουντερ 9, Κόρβερ 9, Νέτο 8, Σεφολόσα 2, Νιάνγκ 3, Ούντο 2

Σανς: Μπρίτζες 1, Μπέντερ 4, Άιτον 9, Μπούκερ 59, Χολμς 2, Ντάνιελς 7, Οκόμπο 4, Φρέντετ 6