Νίκη μετά κόπων και άγχους για την Αρμενία

Κάθε άλλο παρά με αγώνα τυπικής διαδικασίας ήταν το εναρκτήριο ματς της Αρμενίας στο Nations League με αντίπαλο το Λιχτενστάϊν.

Η σαφώς πιο έμπειρη και ποιοτική ομάδα του Βαρντάν Μινασιάν είχε την απόλυτη υπεροχή στο γήπεδο του Ερεβάν δημιουργώντας κόντρα σε μια κλειστή άμυνα, πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Η Αρμενία κατάφερε να προηγηθεί στο 30ο λεπτό με έναν γνώριμο των Ελληνικών γηπέδων τον Αργεντίνο Μάρκος Πινέϊρο Πιτσέλι ο οποίος είχε περάσει
από την Ξάνθη στο δεύτερο μισό της σεζόν 2016-17.
Τρία λεπτά αργότερα και σε μια από τις ελάχιστες φορές που οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν απειλητικοί, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Σάντρο Βολφίνγκερ.

Η πίεση των Αρμένιων γίνονταν όλο και πιο μεγάλη. Δημιουργήθηκαν αρκετές καλές φάσεις στην εστία του Μπέντζιαμιν Μπούχελ.
Ο 29χρονος γκολκίπερ της Βαντούζ, με προϋπηρεσία στα Βρετανικά γήπεδα (Μπάρνετ, Όξφορντ Γιουνάϊτεντ, Ντόνκαστερ, Μπόρνμουθ) απέκρουε σχεδόν τα πάντα.
Ακόμα και το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι αλλά δεν αξιοποίησε ο Μιχταριάν στο 69ο λεπτό.
Η ανακούφιση των γηπεδούχων ήρθε επτά λεπτά αργότερα όταν ο Τιγκράν Μπαρσεγιάν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ενδιάμεσα στο 74ο λεπτό είδε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα ο Πολβερίνο των φιλοξενούμενων.