Νίκη και ανησυχία

Η ΠΣΖ αναζητούσε μια επιβλητική νίκη απέναντι στην Τουλούζ για να αλλάξει το κλίμα μετά την ήττα από τη Ρεν την προηγούμενη αγωνιστική. Η αήττητη Τουλούζ μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές είχε περισσότερους βαθμούς στη σέντρα του ματς, στο οποίο παρατάχθηκε με τον Ευθύμη Κουλούρη στο αρχικό σχηματισμό 5-3-2.

Ο Τόμας Τούχελ είδε τον Έντισον Καβάνι να αποχωρεί με πρόβλημα στους προσαγωγούς στο 16ο λεπτό και το ημίχρονο να κλείνει χωρίς γκολ
για την ομάδα του που στηρίχθηκε κυρίως στις εμπνεύσεις του ντι Μαρία και του Εμπαπέ, τις οποίες εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Ρενέ.

Ο Τσούπο Μοτίν ήταν εκείνος που "ξεκλείδωσε" το ματς για τους Παριζιάνους με έξοχη ατομική ενέργεια στο 50ο λεπτό, ενώ τα πάντα ουσιαστικά τελείωσαν πέντε λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Γκονσάλβες.
Ο Καμερουνέζος με το δεύτερο του τέρμα έκανε το 3-0, ενώ ο Ρενέ εξουδετέρωσε την εκτέλεση πέναλτι του ντι Μαρία.

Οι φιλοξενούμενοι δεν απέφυγαν το 4-0 στο 83ο λεπτό, στην κεφαλιά του Μαρκίνιος μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Την αγωνία του Τούχελ συντήρησε ο τραυματισμός του Εμπαπέ στο 65ο λεπτό. Ο 20χρονος αποχώρησε με πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο.