Νάπολι – Βενέτσια 2-0: Με Μανωλά και Ινσίνιε!

Η Νάπολι κατάφερε να πάρει τη νίκη me 2-0 απέναντι στη Βενέτσια στην πρεμιέρα της φετινής Serie A, με πρωταγωνιστή τον Λορέντσο Ινσίνιε, ο οποίος σκόραρε για τη νίκη με πέναλτι, αφού πρώτα έχασε ένα νωρίτερα. Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε ως βασικός στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Καλιντού Κουλιμπαλί. Η αμυντική γραμμή της Νάπολι είχε αρκετή δουλειά, καθώς η ομάδα του ιταλικού νότου έμεινε με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής του Βίκτορ Όσιμεν.

Η Βενέτσια δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που

συνάντησε. Στο 55ο λεπτό η Νάπολι κέρδισε το πρώτο πέναλτι, το οποίο δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Ινσίνιε. Στο 62′ ο “capitano” της Νάπολι είχε δεύτερη ευκαιρία και δεν λάθεψε για να βάλει μπροστά τους “παρτενοπέι” στο σκορ. Η Βενέτσια έψαξε την ισοφάριση και το παιχνίδι άνοιξε στα τελευταία λεπτά, για να σκοράρει και δεύτερο γκολ η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Ο Ίρβινγκ Λοθάνο ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, έδωσε ασίστ στον Ελίφ Ελμάς για το τελικό 2-0.