Μόνη πρώτη η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 4-3 επί της Άουγκσμπουργκ και πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Βεστφαλίας μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη σε γκολ του Φινμπόγκασον στο 22ο λεπτό αλλά στην επανάληψη ανέβασε στροφές και έφερε το ματς στα ίσια με τον Πάκο στο 62' Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Μαξ στο 71' όμως ο Πάκο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 80ο λεπτό ενώ τέσσερα λεπτά
αργότερα ο Γκέτσε σκόραρε για το 3-1. Στο 87' η Άουγκσμπουργκ μείωσε σε 3-2 με τον Γκρέγκοριτς ενώ το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Πάκο στο 96' πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 17 βαθμούς και πέρασαν στην πρώτη θέση ενώ η Άουγκσμπουργκ έμεινε στους οκτώ πόντους και την ένατη θέση.

Στα άλλα παιχνίδια, η Σάλκε πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 2-0 ενώ το Αννόβερο πήρε νίκη ανάσα με 3-1 επί της Χέρτα.