Μόνη πρώτη η ...εξάσφαιρη Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» εύκολα με 6-1 εντός έδρας την Σαουθάμπτον και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η πρωταθλήτρια, παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα και με τρίτη διαδοχική νίκη προσπέρασε τη Λίβερπουλ, την ώρα που οι «Άγιοι» παρέμειναν χωρίς τρίποντο για έβδομο συνεχές ματς.

Οι «γαλάζιοι» ξεκίνησαν με άγριες διαθέσεις και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν ο Σανέ έκανε γύρισμα στην περιοχή και ο Χουντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει.

Στο 12', ήρθε η ώρα της αποθέωσης για τον Αγουέρο,
ο οποίος πήρε πάσα «πάρε - βάλε» από τον Στέρλινγκ και έγινε ο ένατος παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που φτάνει τα 150 γκολ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει το πόδι από το γκάζι και στο 18' έκανε το 3-0 με ωραίο σουτ από τον αειθαλή Νταβίδ Σίλβα.

Οι «Άγιοι», μείωσαν στο ημίωρο με τον Έντερσον να ανατρέπει τον Ινγκς στην περιοχή και τον Άγγλο στράικερ να κάνει το 3-1 από τη «βούλα» και την Σίτι να δέχεται γκολ στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από την 1η Σεπτεμβρίου.

Στις καθυστερήσεις του α' μέρους όμως, ο Στέρλινγκ επανέφερε την διαφορά τριών γκολ μετά από μπαλιά του Αγουέρο, ενώ ο Άγγλος έκανε και το 5-1 στο 67' και πάλι από μπαλιά του Αργεντινού.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως στην συνέχεια, με την Σαουθάμπτον πάντως να έχει δοκάρι με τον Ινγκς και άλλη μία ευκαιρία για να μειώσει, πριν ο Σανέ στο τέλος διαμορφώσει το 6-1.