Μονακό – Κλερμόν 1-1: Κράτησε με Εμπολό και δέκα παίκτες

Η Μονακό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις στο 17ο λεπτό καθώς ο Καμαρά μάρκαρε αντικανονικά τον Καουί και αποβλήθηκε. Τα σχέδια του Φιλίπ Κλεμόν άλλαξαν και ο Βέλγος προπονητής θυσίασε τον Μπεν Γεντέρ για να βάλει στο ματς τον Ματαζό. Έβγαλε και τον Μιναμίνο για να βάλει τον εξαφανισμένο Ντιατά. Η Μονακό δεν είχε φάση και στο 29ο λεπτό κέρδισε πέναλτι με τον Εμπολό να το κερδίζει και να σκοράρει το 5ο φετινό του γκολ (1-0). Η Κλερμόν είχε τεράστια ευκαιρία σε φάση διαρκείας στα καρέ του Νούμπελ και δοκάρι για να ισοφαρίσει στο 34ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κλερμόν ανέβασε το ποσοστό της κατοχής και με υπομονή προσπάθησε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο 53ο λεπτό με τον Άντριτς (1-1), αλλά δεν κατόρθωσε να βγάλει τη μεγάλη φάση για να νικηθεί ο Νούμπελ που όποτε χρειάστηκε έκανε την δουλειά του.