Μεσολόγγι - Παναθηναϊκός 66 - 73: Mε την σφραγίδα του αρχηγού πέρασε και από το Αγρίνιο (hls) csaranΚυρ, 12/20/2020 - 22:01

Ο Παναθηναϊκός για την 8η αγωνιστική της Basket League αντιμετώπισε εκτός έδρας το Μεσολόγγι, στο τέλος μιας δύσκολης εβδομάδας αφού οι υποχρεώσεις ήταν

πολλές και συνεχόμενες ενώ ακολουθεί και η αναμέτρηση της Τρίτης απέναντι στην Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε πολλές απουσίες αφού δεν αγωνίστηκαν οι Μακ, Νέντοβιτς, Γουάιτ και Όγκαστ.

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με σκορ 66-73 σε ένα ματς που αποδείχτηκε πιο δύσκολο από ότι αναμενόταν.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες δεν είχαν ρυθμό, ο Παναθηναϊκός είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα ενώ πάτησε για λίγο το γκάζι στα μέσα της δεύτερης περιόδου και έχτισε μια μεγαλύτερη διαφορά, 14 πόντων την οποία όμως έκλεισε κάπως το Μεσολόγγι με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 28 - 37.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να είναι αρκετά άστοχοι έξω από την γραμμή των 6,75 και να παίρνουν λύσεις από τον Παπαπέτρου αλλά και τον Παπαγιάννη ο οποίος τελείωσε αρκετές φάσεις κοντά στο καλάθι.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει, έβαλε σουτ από την περιφέρεια με τους Χατζηνικόλα και Γράβα  ενώ προηγήθηκε κιόλας με 62 - 61, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα.

Εκεί ανέλαβε δράση και πάλι ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ιωάννης Παπαπέτρου και με κρίσιμα καλάθια έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χατζηνικόλας 10 (2), Γράβας 8 (2), Αμάρντι 4 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 14 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ) Λάνγκφορντ 9 (1), Μοτσενίγος 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μποχωρίδης 11 (3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2,Φόστερ 6 (0/5 τρίποντα), Μήτογλου 8 (3/8 σουτ), Παπαγιάννης 12 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 19 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ),Κασελάκης 5 (4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6 (1), Σαντ-Ρος 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΕΛΛΑΔΑ - Basket League - ΜΠΑΣΚΕΤ Παναθηναϊκός - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ΕΛΛΑΔΑ Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 19 πόντους υπέγραψε την νίκη των "πράσινων" και πλέον στρέφει μαζί με τους υπόλοιπους το βλέμμα στην Μακάμπι. Article publish on Κυρ, 12/20/2020 - 22:01 Article hide updated date On Article is longform Off