Μεγάλο διπλό της Βικτόρια Πλζεν

Μεγάλη νίκη για τη Βικτόρια Πλζεν απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μέσα στο Λουζνίκι. Η ομάδα της Τσεχίας, για την 5η αγωνιστική στη φάση των ομίλων, πήρε τη νίκη (2-1) σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για να πάρουν την πρόκριση στο Europa League.
Η τσέχικη ομάδα με αυτή τη νίκη έπιασε την ΤΣΣΚΑ στους 4 βαθμούς στον 7ο όμιλο όπου Ρεάλ
Μαδρίτης και Ρόμα προχωρούν στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, από την πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα.
Ετσι τώρα, τα καθοριστικά παιχνίδια θα είναι στις 12 Δεκεμβρίου όταν η Βικτόρια Πλζεν υποδέχεται τη Ρόμα και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παίζει εκτός έδρας με τη Ρεάλ Μαδρίτης.
Στο παιχνίδι, η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Βλάσιτς στο 10ο λεπτό με πέναλτι και το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου με την Πλζεν να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 44’ όταν ο Προχάσκα έχασε πέναλτι.
Στο β’ μέρος ήρθαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο 56’ ο Προχάσκα έκανε το 1-1 και στο 81’ ο Χέιντα έκανε το 1-2.