Με προπόνηση στους "8" Βίκυ και Πένυ

Επίδειξη δύναμης κόντρα στην γηπεδούχο ομάδα των Κένταλ-Γουέιλερ έκαναν Βίκυ Αρβανίτη και την Πένυ Καραγκούνη (Νο27) οι οποίες "καθάρισαν" με 2-0 (21-11, 21-08) σετ τον αγώνα και προκρίθηκαν πανηγυρικά στα προημιτελικά του τουρνουά τριών αστεριών στην πρωτεύουσα της Αυστραλίας. Η Εθνική ομάδα πήρε άριστα στο τακτικό κομμάτι. Με στοχευμένα σερβίς κυρίως της Αρβανίτη αχρήστευσε την υποδοχή της Γουίλερ και όταν η μπάλα πήγαινε στο φιλέ τη λύση έδινε η Πένυ Καραγκούνη.
Στον δρόμο για τα ημιτελικά, Βίκυ και Πένυ θα αναμετρηθούν και πάλι με τις Αμερικανίδες Γουόλς Τζένινγκς- Σουέτ (ΗΠΑ - Νο6) οι οποίες νίκησαν 2-0 σετ (23-22, 21-19) τις Κουμπίκοβα, Κβαπίλοβα (Τσεχία - Νο18). Το ματς θα ξεκινήσει στις 05.30 τα ξημερώματα.