Νίκη καθήκον! (video)

Οι ερυθρόλευκοι φάνηκαν αποφασισμένοι στην Ποντγκόριτσα και με συνέπεια έφτασαν στη νίκη 89-76 επί της Μπούντουτσνοστ και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από πέντε αγωνιστικές στην κανονική διάρκεια της Euroleague (25η αγ). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν ο πολυτιμότερος με απίθανα στατιστικά σε άμυνα και επίθεση και 15 πόντους. Τους περισσότερους στο ματς σημείωσε ο Γιώργος Πρίντεζης με 19, ενώ από πλευράς Μαυροβούνιων Τζάκσον και Μπάροβιτς πέτυχαν από 13!

Φουριόζος στην Ποντγκόριτσα!

Ο
Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος το ματς και γρήγορα έχτισε διαφορά 11 πόντων (4-15, 4’) δίνοντας καταιγιστικό ρυθμό στην πρώτη περίοδο. Από πλευράς Μπούντουτσνοστ ο Κόουλ έδωσε λύσεις στην ομάδα του και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +6 (21-27), βρίσκοντας λύσεις από τον Πρίντεζη, τη δημιουργία των Σπανούλη και Γουίλιαμς - Γκος, αλλά τον Βαγγέλη Μαντζάρη.

Ο πάγκος μίλησε!

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε την απαραίτητη ενέργεια, αλλά και λύσεις από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο! Βεζένκοφ, Τουπάν, Μαντζαρης και Γουίλιαμς – Γκος ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού. Ο Σπανούλης μπορεί να υστέρησε στο σκοράρισμα, ωστόσο βοήθησε στην καλή κυκλοφορία της μπάλας, μοιράζοντας τέσσερις ασίστ. Ο Μάντζαρης πέτυχε το 200ο του τρίποντο στη διοργάνωση στο 27-39. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 51-34 και πρώτο σκόρερ τον Πρίντεζη με 12. Μιλουτίνοφ με δέκα και Τουπάν με οκτώ πόντους ακολούθησαν στο σκοράρισμα!

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού στο ημίχρονο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/19 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 6/7 βολές, 16-4 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 1 κόψιμο, 2 λάθη.

Έδειξε ποιος είναι το αφεντικό!

Η τρίτη περίοδος εδραίωσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, καθώς ο Μιλουτίνοφ έφτασε τους 15 πόντους, ενώ κυριάρχησε σε αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ. Ο Σέρβος δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα και βοήθησε τους Πειραιώτες να διατηρήσουν σε απόσταση ασφαλείας την Μπούντουτσνοστ που μάταια προσπάθησε να κλείσει τη διαφορά (είχε ένα μικρό σερί 5-0). Ο Σπανούλης βρήκε τους πρώτους του δύο πόντους στην τρίτη περίοδο.

Το σερί του Πρίντεζη

Ο Γιώργος Πρίντεζης βοήθησε τον Ολυμπιακό να μην χάσει τον ρυθμό του, βρίσκοντας αρκετές φορές το δρόμο για το καλάθι των Μαυροβούνιων στην τέταρτη περίοδο! Ο 34χρονος έφτασε τους 19 πόντους, για να γίνει ο κορυφαίος της βραδιάς. Ο Σπανούλης συνέχισε να μοιράζει ασίστ, ενώ οι ερυθρόλευκοι φλέρταραν με το απόλυτο, σημειώνοντας στην τελευταία περίοδο μόλις το πέμπτο λάθος τους στο παιχνίδι! Τα τελευταία δέκα λεπτά φάνηκε να έχουν τυπικό χαρακτήρα, ωστόσο η Μπούντουτνσοστ εξάντλησε τις πιθανότητες ανατροπής μειώνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους!

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 13 νίκες στην κανονική περίοδο, έναντι 12 ηττών μέχρι στιγμής, πριν τη μονομαχία με την Αρμάνι στο Μιλάνο στις 14 Μαρτίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/2 δίποντο, 1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15 (6/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 19 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόγρης, ΛεΝτέι

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 13 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόουλ 10 (5/9 δίποντα, 5 ασίστ), Σουάντ Σέχοβιτς 8 (2), Ερλ Κλαρκ 9 (3/9 σουτ), Μπάροβιτς 13 (6 ριμπάουντ), Κότι Κλαρκ 9 (1), Γκόρντιτς 6 (1), Μπελ, Νίκολιτς 5 (1), Γουίλιαμς 3