Με Λάνγκφορντ ηγέτη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, 89-81 τη Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε την πρώτη του νίκη στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» επικρατώντας με σκορ 89-81 της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 20 πόντους, με τον Λοτζέσκι να προσθέτει 18. Για τους Ισραηλινούς ο Ο’ Μπράιαντ είχε 26 πόντους, με τον Πάργκο να προσθέτει 16.

Η «ομάδα του λαού» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε 23-22 στο
δεκάλεπτο και 49-41 στο ημίχρονο, με τους πράσινους να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην άμυνα. Οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν με το ξεκίνημα της επανάληψης και πέρασαν μπροστά με 51-50, με επιμέρους σκορ 10-1. Η διαφορά έφτασε στο +8 στο 35ο λεπτό (78-70), εντούτοις το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι χάρη στο 8-0 της Μακάμπι, που ισοφάρισε σε 78-78. Ήταν όμως η σειρά του Παναθηναϊκού να τρέξει το δικό του 7-0 και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης 7 (1), Τόμας 9 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκιστ 8 (10 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σακελλαρίου, Λάσμε 7, Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Παπαντωνίου 10 (3).
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Καλοϊάρο 1, Πάργκο 16 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κέιν 13 (8 ριμπάουντ), Αβντίγια 7, Τάιους 8 (8 ρμπάουντ), Ο'Μπράιαντ 26 (4/6 τρίποντα), Ρέι 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαχάρ, Μοραΐντι, Χαγιούν.

Ο άμεσος συνεργάτης του Τσάβι Πασκουάλ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στο paobc.gr:
«Το πιο σημαντικό για εμάς σε ένα φιλικό τουρνουά όπως είναι αυτό και με δεδομένες τις ελλείψεις σημαντικών παικτών, είναι να παρουσιάζουμε αντίδραση και να μαθαίνουμε από τα λάθη του προηγούμενου αγώνα.

Σήμερα, επί 40 λεπτά παίξαμε βάσει πλάνου στην επίθεση και βελτιωθήκαμε σημαντικά στον τομέα των λαθών. Χθες, απέναντι στην ΑΕΚ είχαμε εννιά λάθη στην τελευταία περίοδο. Από εκεί και πέρα, δημιουργικά ήμασταν καλοί παρά τις απουσίες μας. Αμυντικά παρουσιαστήκαμε περισσότερο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο αντιμετωπίσαμε προβλήματα. Αφού καταφέραμε να ελέγξουμε και το αμυντικό κομμάτι πήραμε τη νίκη, αν και βέβαια στα φιλικά παιχνίδια δεν αποτελεί αυτοσκοπό. Το σημαντικό, όπως προανέφερα, είναι ότι δείξαμε αντίδραση και κάναμε πράξη αυτά που είπαμε στην πρωινή προπόνηση σχετικά με τον χθεσινό αγώνα».