Μακάμπι-Ζενίτ 72-78, νίκη με "μαγικό" τρίτο 10λεπτο

Μακάμπι-Ζενίτ 72-78, νίκη με "μαγικό" τρίτο 10λεπτοgripapΤρί, 12/29/2020 - 23:27

Η Ζενίτ κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και άντεξε στην αντεπίθεση της Μακάμπι στην τέταρτη, φτάνοντας σε σπουδαία νίκη στο Τελ Αβίβ, 72-78.

Η Μακάμπι που προερχόταν από 2 νίκες στη σειρά, μπήκε με δύναμη στο ματς και προηγήθηκε με 7 πόντους, 16-9 στο 6ο λεπτό. Η είσοδος του Πόιθρες άλλαξε τις ισορροπίες και από τη στιγμή που η Ζενίτ πέρασε μπροστά 33-35 στη δεύτερη περίοδο δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Με φοβερή άμυνα και τους Πονίτσκα, Πόιθρες, Πάνγκος να κάνουν ό,τι θέλουν στην επίθεση,

έφτασε τη διαφορά στους 16, 46-62 ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Μακάμπι το πάλεψε, μείωσε στους 3, 72-75 65 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Γουίλμπεκιν αποφάσισε να γίνει ήρωας και με 3 κακές επιλογές, άφησε τη νίκη στα χέρια του Πασκουάλ και της ομάδας του.

Η προαναφερθείσα "ρωσική" τριάδα είχε 41 από τους 78 πόντους της Ζενίτ, ενώ ο Πονίτσκα είχε επίσης 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε 18 αλλά ήταν μοιραίος για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που είχε 13 ασίστ για 13 λάθη.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv - Μπάσκετ Zenit - Μπάσκετ Off Off gripap Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv ΔΙΕΘΝΕΙΣ Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ζενίτ: 72-78 Submitted by npilios on Τρί, 12/29/2020 - 23:29 http://novasports-forthnet.secure.footprint.net/VTR_MACABI_ZENIT_291220.mp4 ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague Highlights - ΜΠΑΣΚΕΤ Off Off Off ΔΙΕΘΝΕΙΣ Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ζενίτ, για τη 17η αγωνιστική της Euroleague. ΜΠΑΣΚΕΤ Maccabi Tel Aviv Maccabi Tel Aviv - Μπάσκετ Zenit - Μπάσκετ On Off On Demand Video publish on Πέμ, 01/01/1970 - 02:33 Η Ζενίτ κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και άντεξε στην αντεπίθεση της Μακάμπι στην τέταρτη, φτάνοντας σε σπουδαία νίκη στο Τελ Αβίβ, 72-78. Article publish on Τρί, 12/29/2020 - 23:27 Article hide updated date Off Article is longform Off