Λίβερπουλ: Διπλή φιλική νίκη με Τσιμίκα

Ο Έλληνας αριστερός μπακ έπαιξε βασικός στο δεύτερο φιλικό των «ρεντς» και μάλιστα είχε τελική στην εστία στο ξεκίνημα με σουτ που απόκρουσε ο τερματοφύλακας Μπάρντι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κέρδισε 1-0 σε αυτό το 60λεπτο με γκολ του Μιναμίνο μετά απο πάσα του Σακίρι. Εκτός από τον Τσιμίκα, σε αυτό το ματς έπαιξαν επίσης οι Βραζιλιάνοι Άλισον, Φαμπίνιο και Φιρμίνο που επέστρεψαν μετά το Κόπα Αμέρικα, ενώ αγωνίστηκε πρώτη φορά βασικός μετά την επιστροφή του από τραυματισμό και ο Γκόμεζ.

Προηγουμένως, οι «ρεντς» είχαν κερδίσει 2-0 στο πρώτο 60λεπτο με γκολ των Ζότα και Μανέ, με τον Φαν Ντάικ να αυξάνει τον χρόνο συμμετοχής του στα 44 λεπτά.

Μετά από ένα σχεδόν μήνα προετοιμασίας σε Αυστρία και Γαλλία, η Λίβερπουλ επιστρέφει στη βάση της για τα δύο τελευταία φιλικά με Μπιλμπάο και Οσασούνα πριν την έναρξη της Πρέμιερ Λιγκ.