Λειψία – Ουνιόν Β. 1-2: Με ανατροπή οι πρωτευουσιάνοι, συνεχίζουν το κυνήγι της κορυφής!

Οι πρωτευουσιάνοι έχουν πέντε σερί νίκες, φτάνοντας τους 42 πόντους, με τους Βαυαρούς να έχουν 43.

Η Λειψία έχασε μετά από 12 αγωνιστικές και έπεσε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Χένρικς να πιάνει τρομερό δεξί σουτ έξω από την περιοχή, κεραυνοβολώντας τον Ρένοβ.

Οι πρωτευουσιάνοι όμως απάντησαν εξ’ ίσου εντυπωσιακά στο 61ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Χάμπερερ στο ύψος του ημικύκλιου και αυτός έπιασε με τη μία το δεξί γυριστό για το 1-1.

Δε σταμάτησαν όμως εκεί, καθώς στο 72′ ο Κνόχε έκανε

το 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μετά από χέρι του Σιμακάν στην περιοχή.

Στη συνέχεια γκολ του Πόουλσεν ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ για τους γηπεδούχους, oι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία και στις καθυστερήσεις με τον Σλάγκερ, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν τελικά στην ισοφάριση.

Λειψία (Ρόζε): Μπλάσβιχ – Σιμακάν (74′ Πόουλσεν), Κλόστερμαν, Γκβάρντιολ – Χάλστενμπεργκ (88′ Ράουμ), Λάιμερ (63′ Χαϊνταρά), Σλάγκερ, Χένρικς – Σόμποσλαϊ, Βέρνερ – Σίλβα (74′ Φόρσμπεργκ).
Ουνιόν Β. (Φίσερ): Ρένοβ – Ντούκι, Κνόχε, Λέιτε – Γιουράνοβιτς, Λαϊντουνί (86′ Τόρσμπι), Κεντίρα, Χάμπερερ (80′ Ρουσιγιόν), Γκίσελμαν (80′ Ζέγκουιν) – Μπέκερ, Μπέρενς (63′ Σιμπατσέ).