Λευκορωσία-Καζακστάν 1-1: Πρώτο γκολ, δεύτερος βαθμός και “φωτιά” στον τρίτο όμιλο (hls)

Το παιχνίδι έγινε στο Νόβισαντ της Σερβίας και το Καζακστάν μετρούσε 2 στα 2 και 6 βαθμούς, ενώ η Λευκορωσία δεν είχε σκοράρει καν σε 2 αγώνες. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορο γκολ με τον Αϊμπέτοφ στο 13′ και παρά τις ευκαιρίες των Μπεγκούνοφ και Μπακάρ, κρατούσαν το 0-1.

Στο 34′ μάλιστα ακούμπησαν το 0-2 αλλά ο Παβλιουτσένκο στάματησε στο τετ α τετ τον Αστάνοφ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σάτσκι έδειξε αντανακλαστικά στις προσπάθειες των Μπογκομόλσκι και Γιαμπλόνσκι, ενώ στο 58′ με διπλή προσπάθεια Νταραμάγεφ και

Αϊμπέτοφ, απέτυχαν για το 0-2.

Στο 61′ είχε δοκάρι με απ’ ευθείας κόρνερ ο Οράζοφ, ενώ 10 λεπτά αργότερα και πάλι ο Αστάνοφ αστόχησε από το πλάι. Στο 80′ απείλησε ο Γιαμπλόνσκι και 4 λεπτά αργότερα ο Μάλκεβιτς με κεφαλιά ισοφάρισε. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης στο 2ο των καθυστερήσεων είχε δοκάρι, ακουμπώντας την ανατροπή.

Πλέον το Καζακστάν είναι στους 7 βαθμούς με την Σλοβακία που νίκησε μέσα στο Αζερμπαϊτζάν να μειώνει στον 1 βαθμό τη διαφορά τους.