Ανδόρα – Λιχτενστάιν 2-1 : Έγινε ντέρμπι και με το γκολ της βραδιάς! (hls)

Στο ποδόσφαιρο, έστω κι αν αυτό παίζεται στην απόμακρη… Ανδόρα τίποτε δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο και γι’ αυτό προφανώς, το εν λόγω άθλημα θεωρείται λαοφιλές! Αγαπητό και στο “πριγκιπάτο της Κοιλάδας της Ανδόρας” – έτσι όπως είναι η πλήρης ονομασία του κρατίδιου στα Πυρηναία όρη – απέναντι στο “Πριγκιπάτο¨του Λουξεμβούργου”!

Έπειτα από ένα ημίχρονο όπου ψάχναμε τις καλές φάσεις κυρίως μέσα από τα λάθη των αμνόμενων του Λιχτενστάϊν φθάσαμε ένα δεύτερο 45λεπτο όπου υπήρξε ένας πιο καλός ρυθμός,

όπως τον προκάλεσαν οι γηπεδούχοι. Είχαμε άλλα δύο γκολ ακυρωμένα – σωστά – από το VAR ωε οφσάίτ για να φτάσουμε στην παρέμβαση της… τεχνολογίας στο 76′ προκειμένου ο Σλοβένος ρέφερι να δείξει πέναλτι όταν σε σουτ του Κούκου Φερνάντες η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαλίν

Ο εκ των κορυφαίων του ματς Ζίορντι Αλάεζ, ο οποίος πέρυσε είχε παίξει στην δικιά μας 2η κατηγορία με την φανέλα του Διαγόρα Ρόδου,, έκανε το 1-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρούμπιο με σουτ από τα 50 μέτρα “κρέμασε” το Μπούχελ για να σημειώσει το ωραιότερο γκολ της βραδιάς και ίσως το πιο αξιομνημόνευτο γκολ στην ποδοσφαιρική ιστορία της πατρίδας του!

Το Λιχτενστάϊν μείωσε όταν… ξύπνησε (!!) αργά στις καθυστερήσεις με τον Μέϊγερ σε 2-1.