Λας Πάλμας – Τενερίφη 1-2: Πήγε τελικό και περιμένει αντίπαλο

Η Τενερίφη κατάφερε να φύγει με διπλό από την έδρα της Λας Πάλμας και με συνολικό σκορ 1-3 πέρασε στον μεγάλο τελικό ανόδου. Η Τενερίφη πήρε νωρίς το προβάδισμα με τον Γκαγέγο να σκοράρει με κεφαλιά (0-1, 5ο λεπτό). Ο ίδιος ποδοσφαιριστής με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μογέχο από τον Νάβας, με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου στις καθυστερήσεις (0-2, 45+).

Στην επανάληψη η Λας Πάλμας έπαιξε χωρίς τον ηγέτη Τζόναθαν Βιέρα που εγκατέλειψε το ματς τραυματίας. Έπαιξε μονότερμα την Τενερίφη και δέχτηκε μόνο ένα γκολ από τον Κουρμπέλο (1-2, 71ο λεπτό) που όμως δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους που είδαν την καταπληκτική τους πορεία στο φινάλε της σεζόν να πηγαίνει χαμένη.