Κυρίαρχος ο Άγιαξ στο ντέρμπι! (video)

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άγιαξ στο ντέρμπι του ολλανδικού πρωταθλήματος, επικρατώντας 3-1 της PSV στο "Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα".

Αν και αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 57ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μαζραουί, ο "Αίαντας" πήρε το τρίποντο και πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο PSV.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντάνιελ Σβάαμπ, στο 57' ο Μαζραουί αποβλήθηκε για αντιαθλητικό μαρκάρισμα (με τη βοήθεια του VAR) και
στην επόμενη φάση ο Λουκ Ντε Γιόνγκ έκανε με κεφαλιά το 1-1.

Στο 71ο λεπτό ο Ντάβιντ Νέρες ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή από τον Σβάαμπ και ο Κάιπερς, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ντούσαν Τάντιτς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 2-1, ενώ ο Νέρες στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

H PSV παρέμεινε στους 67 βαθμούς και ο Άγιαξ πήγε στους 65 μετά από 27 αγωνιστικές στην Eredivisie.