Κράτησε την έδρα και έκανε το 1-0 ο Προμηθέας

Από το -11 επέστρεψε κόντρα στο Λαύριο ο Προμηθέας και μπροστά στο κοινό της Πάτρας, έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών με σκορ 75-70.

Με καλή άμυνα, το Λαύριο έλεγχε το ρυθμό του ματς από το ξεκίνημα, δείχνοντας πως έχει πάντα τις λύσεις απέναντι στους Πατρινούς.

Κρατώντας σταθερό προβάδισμα, οι παίκτες του Σερέλη, ξέφυγαν με 11 πόντους στην τρίτη περίοδο (36-47) ωστόσο με 9-0 σερί και τον Γκίκα απόλυτο πρωταγωνιστή, ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι (45-47) και έβαλε "φωτιά" στο ματς.

Στο πλάι του φοβερού Γκίκα,
προστέθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μοχάμεντ Φαγέ, και με άξονα αυτούς του δύο, η ομάδα του Γιάτρα κατάφερε να περάσει μπροστά για δεύτερη μόλις φορά στο παιχνίδι (70-68), στα 1:46 πριν το τέλος.

Ο Προμηθέας έβαλε τις βόλες, έβγαλε και τις άμυνες στον υπόλοιπο χρόνο και κάπως έτσι έφτασε στο πολύτιμο 1-0.

Δεκάλεπτα: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Γκίκας 19 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαγιέ 11 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 9, Πράδερ 14, Λίποβι 3, Γερομιχαλός, Δημάκος 3, Ελις 4 (7 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 12.

Λαύριο MEGABOLT (Σερέλης): Νίξον 12, Κακλαμανάκης 1 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 17 (10 ριμπάουντ), Μέιερ 7, Μουρ 19, Νουάμου 8, Παπαδημητρίου, Κουζέλογλου 4, Βεργίνης 2, Περράκης.