«Κατοστάρα» στο Ρέθυμνο

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ρεθύμνου στην Κρήτη με το ευρύ 103-69.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν έτσι την 22η νίκη τους σε ισάριθμα ματς της Basket League.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με επτά παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τον Βουγιούκα με
17 και 9 ριμπάουντ. Ο Καταλανός χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του και ο μοναδικός που δεν σημείωσε πόντο ήταν ο Όγκαστ, ο οποίος όμως μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μούντι με 32 πόντους, ενώ 14 σημείωσε ο Γιαννόπουλος.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά με Μούντι και Γιαννόπουλο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 15-12. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους «πράσινους» να έχουν ισχνό προβάδισμα με 23-21.

Στην β' περίοδο οι φιλοξενούμενοι...πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 35-18 εκτόξευσαν την διαφορά στο 58-39 του ημιχρόνου.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Πασκουάλ να δοκιμάσει διάφορα σχήματα , με τους «πράσινους» να διατηρούν άνετο προβάδισμα με 81-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει και το +36 πριν το τελικό 103-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-58, 48-81, 69-103

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 4, Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Μούντι 32 (7/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές), Γιαννόπουλος 14 (4/7 τρίποντα), Άρμστεντ 4 (2/8 σουτ), Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 9, Χόμπσον

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Γκιστ 10 (1), Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 4 (7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 11 (1), Παππάς 12, Βουγιούκας 17 (5/7 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 15 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Όγκαστ (7 ριμπάουντ), Μήτογλου 3