"Καθάρισε" ο αρχηγός (video)

Με λυτρωτή τον αρχηγό της, Ρόμπιν Φαν Πέρσι η Φέγενορντ πέτυχε νίκη-ανατροπή επί της Φίτεσε επικρατώντας 2-1 στο Ρότερνταμ για την 7η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με τον Μπέρο να σκοράρει μετά από καραμπόλα στην άμυνα της Φέγενορντ.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-1, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να ισοφαρίζουν στο 48' με τον Έρικ Μποτεγκίν, ενώ στο 54' ακυρώθηκε μέσω var το γκολ που σημείωσε ο Μπεργκχάους, ο οποίος ήταν off side.

Στο 63' αποβλήθηκε
με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπρουνς για να μαρκάρισμα στον Κλάσι και τα πράγματα δυσκόλεψαν για την Φίτεσε.

Ο Λάρσον στο 70' και στο 71' είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να κάνει το 2-1 για να έρθει στο 88' ο Φαν Πέρσι και με απευθείας εκτέλεση φάουλ από περίπου 30 μέτρα για να πετύχει το 6ο φετινό του τέρμα και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ.

Ο αρχηγός των γηπεδούχων αντίκρισε την κόκκινη του Γκεζεμπιγιούκ στο 92' για φάουλ στον Κλαρκ, ενώ η Φίτεσε τελείωσε το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Ντούκι για φάουλ στον Αγιούμπ.

Mε τη νίκη αυτή η Φέγενορντ έμεινε αήττητη στους 14 από τους 15 τελευταίους εντός έδρας αγώνες κόντρα στη Φίτεσε σε όλες τις διοργανώσεις.