Το τελευταίο αντίο στον "ασπρόμαυρο" πάγκο

Στις 31 Μαΐου του 1981 η καρδιά του Γκιούλα Λόραντ σταμάτησε για πάντα να χτυπάει, μέσα στην Τούμπα, στη διάρκεια του ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Ο θάνατος του Μαγυάρου τεχνικού των "ασπρόμαυρων" έχει σημαδέψει για πάντα αυτά τα ντέρμπι.

Ο Λόραντ ήταν ο προπονητής που οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος, το 1976 και -μεταξύ άλλων- στη νίκη με το ευρύ 0-4 μέσα στο "Γ. Καραϊσκάκης" επί
των "ερυθρόλευκων". Στη δεύτερη θητεία του στον "Δικέφαλο", που ξεκίνησε τον Απρίλιο του 1980, ο οργανισμός του ήταν ήδη επιβαρυμένος.

Το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό εκείνη τη μοιραία Κυριακή ήταν βαθμολογικά αδιάφορο και προηγούνταν ενός άλλου, πολύ σημαντικού αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων. Επρόκειτο για τον τελικό του Κυπέλλου της σεζόν 1980-81, που έγινε στη Νέα Φιλεδέλφεια. Έναν αγώνα, που ο Λόραντ δεν τον έπαιξε ποτέ...

Ο Λόραντ έχασε τις αισθήσεις του στον πάγκο, στο 17ο λεπτό. Παρά την ιατρική βοήθεια που του προσφέρθηκε άμεσα από τον γιατρό της ομάδας, Παναγιώτη Γιγή, ο Μαγυάρος δεν επανήλθε ποτέ. Στο ημίχρονο, στα αποδυτήρια, στους παίκτες του ΠΑΟΚ δεν ειπώθηκε από τον αείμνηστο τότε πρόεδρο της ομάδας, Γιώργο Παντελάκη, ότι στον προπονητή συνέβη το μοιραίο.

Για την ιστορία, το ντέρμπι κρίθηκε υπέρ του ΠΑΟΚ με γκολ του Βασίλη Βασιλάκου. Ο "Δικέφαλος" νίκησε, όμως, ένας μεγάλος προπονητής δεν πρόλαβε να χαρεί αυτή την επιτυχία