Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: Στο 96′ στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας για 20ή φορά

Με γκολ του Βαγιαννίδη στο 96ο λεπτό, λίγο πριν την παράταση, ο Παναθηναϊκός των 10 παικτών νίκησε με 1-0 τον Άρη που έμεινε με 9 και κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας για 20ή φορά στην ιστορία του, εξασφαλίζοντας και την έξοδο στην Ευρώπη. Το άδειο Πανθεσσαλικό Στάδιο σίγουρα δεν βοηθούσε κανέναν, ούτε τους παίκτες ούτε τους υπόλοιπους που ήταν
στο γήπεδο, να νιώσουν ότι είναι ένα μεγάλο ματς. Και από εκεί και πέρα, το άγχος που υπήρχε στις δύο πλευρές, αφού ο χαμένος θα έμενε εκτός Ευρώπης, δεν βοηθούσε στο να δούμε ένα καλό παιχνίδι. Το γεγονός, άλλωστε, ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε μόνο μία ευκαιρία -και ήταν για τους Κίτρινους- τα λέει όλα: Στο 25′ ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε φάουλ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά και ο Λοντίγκιν απέκρουσε με δυσκολία, για να απομακρυνθεί αμέσως μετά η μπάλα πριν τη σπρώξει στα δίχτυα ο Μορόν. Τα νεύρα και τα λάθη, με λίγα λόγια, ήταν αυτά που κυριάρχησαν στο πρώτο […]
Παναθηναϊκός – Άρης 1-0, 96′, Ελλάδας, 20ή,panathinaikos – aris 1-0, 96′, elladas, 20i