Η επιστροφή στο «σπίτι» έφερε τρίποντο για τον ΠΑΣ (video)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, επέστρεψε στους Ζωσιμάδες για πρώτη φορά την φετινή περίοδο και μ’ ένα γκολ «καραμπόλα» από τον Δεληζήση πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Άρη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είχε την κατοχή, έκανε φάσεις αλλά την ίδια στιγμή φάνηκε και ανοργάνωτος στην άμυνα. Ο ΠΑΣ βγήκε πολλές φορές στην κόντρα αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 9’ ο Γιουνές έπεσε στην περιοχή μετά από κτύπημα στο πρόσωπο από την Τζημόπουλο, αλλά
ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί.

Στο 19’ ο ΠΑΣ είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς με το σουτ του Μυστακίδη να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα.

Στο 29' ο Άρης είχε δοκάρι όταν ο Μιχαήλ έχασε την μπάλα και ο Γκαρσία αφού έτρεξε τα μέτρα δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Άμεση ήταν η απάντηση από τον ΠΑΣ όταν στην κόντρα ο Κουέστα θα σώσει το πλασέ του Βιντάλ.

Στο 30’ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μυστακίδη να βγαίνει στην κόντρα αλλά από το ύψος της περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουέστα.

Στο 35’ σουτ του Μπρούνο Γκάμα θα φύγει έξω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

Στο 39’ ο Νικολιάς έφυγε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε ο Κουέστα.

Στην επανάληψη, η πρώτη στιγμή στο ματς στο 65’ έφερε και το γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Λεό σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Τσικάρσκι, η μπάλα βρήκε στον Δεληζήση, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0.

Ο Άρης απείλησε μόλις στο 80’ μ’ ένα φάουλ του Κολάσο που έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Βελλίδη.

Στο 83’ κεφαλιά του Γκριζμάν έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα.

Οι κίτρινοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 85’ αλλά το σουτ του Μπρούνο Γκάμα έσωσε ο Βελλίδης.

Καλή στιγμή και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Ναζλίδη να φεύγει άουτ.

Ο Άρης στο 95’ θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά ο Δεληζήσης δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να νικήσει τον Βελλίδη.