Φιορεντίνα – Πάρμα 2-2 (παρ. 2-2, πεν. 4-1): Στα προημιτελικά του Κυπέλλου οι “Βιόλα” (highlights)

Αν και η Φιορεντίνα βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Πάρμα στο πρώτο ημίχρονο του νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ιταλίας, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 τους “Τζιαλομπλού”, να στείλει το ματς στην παράταση και να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι.

Η Πάρμα ήταν… όνειρο στο “Αρτέμιο Φράνκι” για ένα ημίχρονο, βρέθηκε να προηγείται με τα τέρματα των Μπερνάμπε στο 21ο λεπτό και Μπονί στο 23′, ενώ έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει και τρίτο τέρμα.

Η Φιορεντίνα… σοβαρεύτηκε στο

δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής της έκανε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές και κατόρθωσε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Οι “Βιόλα” μείωσαν αρχικά με τον Ενζολά στο 83ο λεπτό, ενώ στο 89′ η Φιορεντίνα κέρδισε πέναλτι και ο Σότιλ έκανε από την “άσπρη βούλα” το 2-2.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Φιορεντίνα ήταν εύστοχοι και στις τέσσερις εκτελέσεις τους, ενώ η Πάρμα σκόραρε μόλις σε ένα πέναλτι και έμεινε τελικά με την πικρία του αποκλεισμού από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ιταλίας.

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ιταλίας, η Φιορεντίνα θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ζευγάρι Ίντερ – Μπολόνια.