Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 111-96: Με «διπλό» Καλάθη και…«τρίποντους» Μπιμπέροβιτς και Σέστινα

Η Φενέρμπαχτσε πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου από την Μπασκόνια, την οποία νίκησε 111-96 για την 27η αγωνιστική της Euroleague και σε συνδυασμό με την νίκη του Ολυμπιακού στο Κάοιυνας, η κυπελλούχος Τουρκίας ισοβαθμεί με τον κυπέλλούχο Ελλάδας, στο 16-11.

«Διπλός σε πόντους και ασίστ ο Νικ Καλάθης, 5Χ5 τρίποντα ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς στο 3ο δεκάλεπτο,

εξειρετικός ο Σέστινα στο πρώτο ημίχρονο για την Φενέρ που ήταν ισόπαλη με την Μπασκόνια στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά στην τελευταία έκανε επιμέρους σκορ 33-18 και επικράτησε εύκολα.

Φούλ επίθεση, εκατέρωθεν

Οι 99 πόνμτοι που σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο (55-54) σε συνδυασμό με τα μόλις 9 ριμπάουντ της Φενέρ και τα 15 της Μπασκόνια, μαρτυρούν την μονόπλευρη επιμέλεια γηπεδούχων και φιλοξενούμενων στις επιθέσεις τους. Η Φενέρ έφτασε τα 8/8 τρίποντα και τελείωσε το πρώτο 20σάλεπτο με 5 άστοχα, ενώ η Μπασκόνια ευστόχησε σε ισάριθμα και σε 12 σουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπασκόνια έφτασε τα 16 λάθη, οι επιλογές του Μονέκε δεν ήταν καλές, ο Τέοντορ δεν βοήθησε όσο αναμενόταν και με τον Χάουαρντ να έχει υποπέσει σε 3 φαουλ στο πρώτο ημίχρονο και στο 4ο στον Καλάθη και στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα των Βάσκων δεν είχε τρίτο πυλώνα στην επίθεση της. Παρασύρθηκε από το επιθετικό τέμπο της Φενέρ και δεν προσπάθησε στην άμυνα…

Δεκάλεπτα: 32-34, 55-54, 78-78,. 111-96