Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι 90-79: Χτίζει σερί με οδηγό τον Ντε Κολό

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν πιο ομαδική (19 ασίστ), είχε σε εξαιρετική ημέρα επιθετικά τους Μπούκερ (22π, 6ρ, 3κλ), Ντε Κολό (21π, 5ας) και συνολικά μια συνεπή αμυντική παρουσία. Σημαντικότερος όλων στην οπισθοφυλακή ο Πιέρια Χένρι, ο οποίος σταμάτησε τον Γουίλμπεκιν (14π, 4/12 σουτ, 6 λάθη).

Η Μακάμπι άντεξε παρά τα πολλά λάθη της για ένα ημίχρονο χάρη στα τρίποντα (7/16, 9 λάθη), όμως έχασε την επαφή στην καταστροφική για αυτήν τρίτη περίοδο. Το 42-37 της ανάπαυλας έγινε 70-51 στο 30΄ με τους Χένρι και Γκούντουριτς κεφάτους, με υψηλότερη τιμή διαφοράς το

+21, 70-49. Το ματς έδειχνε τελειωμένο, όμως η αφύπνιση του Νάναλι (10π σε 3΄) έφερε τα πάνω κάτω και το σκορ στο 74-68! Η Φενέρ ακούμπησε τη μππάλα στον Ντε Κολό και δικαιώθηκε, την ώρα που ο ξεθεωμένος Νάναλι δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Η 5η συνεχόμενη ήττα της Μακάμπι (7-8) κρατα υπό πίεση τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, την ώρα που η Φενέρ (6-9) έφτασε για πρώτη φορα φέτος τις 3 σερί νίκες.