ΑΕΚ – Φάλκο Σομπαθέλι 83-89: Ήττα και αποκλεισμός για την Ένωση

Το ματς ξεκίνησε με έντονη συγκινησιακή φόρτιση καθώς η ΑΕΚ απέσυρε τη φανέλα με το «13» του αδικοχαμένου Στέφαν Γέλοβατς.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα έχει ρεκόρ 1-4 και πλέον δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, ενώ οι Ούγγροι πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους.

Η νίκη της Ρίγα επί της Τρεβίζο αφήνει την Ένωση και εκτός play-in tournament.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς πίσω με κακή άμυνα με αποτέλεσμα η Σομπαθέλι να πάρει ισχυρό προβάδισμα στην α’ περίοδο (15-26).

Η ΑΕΚ

αντέδρασε στο ξεκίνημα της β’ περιόδου και μείωσε στους 3, όμως η η ουγγρική ομάδα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-42).

Η ομάδα του Δέδα έμεινε ξανά πίσω με διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου, ωστόσο «ψαλίδισε» πάλι το προβάδισμα στο 61-65.

Στο τέλος «μίλησε» η κούραση για έτσι η Σομπαθέλι πέρασε μπροστά με οκτώ τρία λεπτά πριν το τέλος, κρατώντας μέχρι το τέλος το προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης, Ανγκόλα 22 (2), Παππάς 13, Γκρίφιν 24 (3), Χάμερ 12 (1), Κολόμ 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6, Βαουλέτ 4.

ΦΑΛΚΟ (Κονάκοφ): Περλ 18 (1), Βαράντι 20 (6), Μπένκε 15 (1), Κλαρκ 2, Μπάρατς 15 (1), Κέλερ 11, Γκόλομαν 6, Κόβακς 2, Σόμογκι.