Εσπανιόλ-Έλτσε 1-2: Με Μίγια νίκη παραμονής!

Με δυο γκολ του Πέρε Μίγια, η Έλτσε νίκησε με 2-1 την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη και με την 4η νίκη στη σεζόν και 2η εκτός έδρας έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στην κατηγορία για την 20η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Έλτσε άνοιξε το σκορ στο Κορνεγιά Ελ Πρατ με τον Πέρε Μίγια στο 8′ για να κάνει ο ίδιος παίκτης στο 14΄ το 2-0 με κεφαλιά για την ιδιαιτέρως αποτελεσματική ομάδα του Φρανθίσκο.

Η αγνώριστη Εσπανιόλ μείωσε σε 2-1 με γκολ-πέναλτι του Ντε Τομάς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Βαρκελώνης (αγωνίστηκε χωρίς Δάρδερ και τον βασικό τερματοφύλακα Λόπεθ) είναι με την 8η ήττα στην 11η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς και η Έλτσε (έπαιξε τρίτο ματς χωρίς τον Μπογιέ) με την 2η νίκη στην ιστορία της εκτός έδρας με την Εσπανιόλ, στους 189 βαθμούς και την 16η θέση.