Επέστρεψε για να μείνει!

Το Περιστέρι συνδύασε την επιστροφή του μετά από 15 χρόνια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με εκτός έδρας νίκη επί της Γκαζιάντεπ με 70-64 χαρη στην εξαιρετική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου χρειάστηκε να ξεπεράσει το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο (25-12), να ροκανίσει τη διαφορά ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42-36) και να περάσει μπροστά χάρη στην εξαιρετική της άμυνα στην τρίτη περίοδο, στην οποία κράτησε την τουρκική ομάδα μόλις στους 10 πόντους (52-56).

Στην τέταρτη περίοδο
η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο 33΄ (55-63 με βολες του Χάτσερ), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι (61-63, 34΄), όμως κάπου εκεί η άμυνα της ελληνικής ομάδα έγινε αδιαπέραστη. Οι Τούρκοι δεν σκόραραν για τα επόμενα 5.5 λεπτα (!), το Περιστέρι έτρεξε μικρό, αλλά ουσιαστικό σερί 6-0, προηγήθηκε 69-61 και καθάρισε τη νίκη.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν οι Σκούτσι Σμιθ (13π, 5ας, 3ρεμπ), Στίβεν Γκρέι (15π, 4/9 τρίποντα) και Χρήστος Σαλούστρος (11π, 6ας, 2κλ). Για την Γκαζιάντεπ ο Ντρου Κρόφορντ είχε 16 πόντους.