Σε Φινλανδική αγκαλιά η 2η θέση!

Το κίνητρο σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό έδωσαν αυτό που χρειάζονταν στην Φινλανδία προκειμένου να πάρει αυτό που θέλει στον 10ο προκριματικό όμιλο με αντίπαλο την Αρμενία.
Το άγχος για τους Σκανδιναβούς κράτησε περίπου μισή ώρα όπου υπεροχή τους δεν είχε ουσία.
Στο 31ο λεπτό από κοντά ο Γιένσεν άνοιξε το σκορ και μαζί το δρόμο για την πιο σημαντική νίκη της ομάδας του στην διοργάνωση!

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, που παρατάχθηκαν δίχως το μεγάλο του αστέρι Μικιταριάν, προσπάθησαν να ανασυνταχθούν με αποτέλεσμα οι ανοιχτοί χώροι να ευνοήσουν και την τακτική των αντεπιθέσεων.

Ευνοημένος από την κατάσταση, ο ασταμάτητος φορ Τέεμου Πούκι ο οποίος στο 61ο και το 88ο λεπτό με δύο τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Με αυτή τη νίκη οι Φινλανδοί χρειάζονται νίκες στο Λιχτενστάϊν αλλά και στην Αθήνα προκειμένου να διατηρήσουν την 2η προνομιούχο θέση πίσω από την Ιταλία..