Εντός έδρας "σφαλιάρα" για Λειψία

Σπουδαία νίκη για τη Χέρτα Βερολίνου που πέρασε με 3-2 από τη "Ρεντ Μπουλ Αρένα" κόντρα στη Λειψία, βυθίζοντάς τη σε αγωνιστική κρίση.

Οι πρωτευουσιάνοι, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά, χάρη στους Σέλκε (5') και Καλού (31'), ενώ από το 7' αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τορουναρίγκα με απευθείας κόκκινη.

Μάλιστα, η Χέρτα δεν σταμάτησε εκεί, κάνοντας το 0-3 με το δεύτερο τέρμα του Σέλκε στο 51', για να έρθει στο 68' η απάντηση της Λειψίας με τον Όρμπαν
για το 1-3, Οι γηπεδούχοι μάλλον "ξύπνησαν" αργά, αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσαν στο τελικό 2-3 με γκολ του Χάλστενμπεργκ.

Μετά το ματς που έριξε την αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος στην Μπούντεσλιγκα, η Λειψία έμεινε στους 28 πόντους και είναι ισόβαθμη μαζί με τις Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν και Γκλάντμπαχ, πίσω από Μπάγερν και Σάλκε. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Χέρτα που έφτασε τους 24 βαθμούς και αισθάνεται πια άνετα, αφού απέχει 9 πόντους από τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ.