«Καθάρισε» από νωρίς εν΄ όψει διαβολοβδομάδας

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί αποτυχίες με το εύκολο 91-62 επί του Λαυρίου και κράτησε δυνάμεις εν΄ όψει της επερχόμενης…διαβολοβδομάδας της Ευρωλίγκας.

Το προφανές ζητούμενο για τον Ολυμπιακό ήταν η επιστροφή στις νίκες μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από ΑΕΚ (Basketleague) και Μπάμπεργκ (Euroleague). Όμως εξίσου σημαντικό για τον κόουτς Σφαιρόπουλο
ήταν να αρχειοθετήσει η ομάδα του το παιχνίδι με το Λαύριο από νωρίς, προκειμένου να μην υπάρξει επιβάρυνση κανενός εν΄ όψει της πολύ δύσκολης ευρωπαϊκής εβδομάδας που ακολουθεί.

Αποστολή εξετελέσθη για τους ερυθρόλευκους του Πειραιά, οι οποίοι χρησιμοποίησαν την αμυντική τους αποτελεσματικότητα για να κρατήσουν το Λαύριο σε μονοψήφια συγκομιδή στην πρώτη περίοδο (19-7) και να γίνουν από την αρχή αφεντικά του αγώνα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μείωσε λίγο τη διαφορά στο ημίχρονο (35-26), αλλά κατ΄ ουσίαν οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ποτέ και με επιμέρους 25-17 στην τρίτη περίοδο άνοιξαν τη διαφορά στο +17 (60-43) και τελείωσαν το ματς.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, που δεν είχε στη διάθεση του τον Νικόλα Μιλουτίνοφ, ξεκούρασε τους καταπονημένους Στρέλνιεκς (11:49), Πρίντεζη (17:37), Παπανικολάου (17:36), με τους Μπόγρη και Τόμπσον να είναι οι μόνοι που ξεπέρασαν τα 20 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 14 πόντους και απόλυτη ευστοχία (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), ο Τόμπσον πρόσθεσε 11 αλλά με 4/17 σουτ, ο Μακλίν άλλους 11 και ο Πρίντεζης 10. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 5 πόντους (2/4 σουτ), 5 ασίστ σε 16:56. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 7-2 και τη δεύτερη θέση και πλέον ετοιμάζεται για την εβδομάδα – φωτιά με ΤΣΣΚΑ (εντός) και Εφές (εκτός).

Για το Λαύριο, που υποχώρησε στο 6-3, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόνι Μέιερ με 21 πόντους (4/6 τρίποντα), ενώ 11 πρόσθεσε ο Λαμπ και 10 ο Γουίγκινς.

Ολυμπιακός: Σπανούλης 5 (5ας), Πρίντεζης 10 (8ρ), Ρόμπερτς 5, Μπόγρης 2, Τόμπσον 11 (4/17 σουτ) , Μακλίν 11, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 14, Στρέλνιεκς 8 (2/4 τριπ), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 8 (6ας), Γουίλτζερ 4.
Λαύριο: Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης, Μέιερ 21, Γκρέι 3, Γουίγκινς 10 (6ρ), Παπαδημητρίου, Τζόνσον 4, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 7, Νίξον 2, Περάκης, Λαμπ 11.