Έμεινε ζωντανή η PSV! (video)

Αν και βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ, η PSV ήρθε ισόπαλη 3-3 απέναντι στην καλύτερη Φίτεσε, πήρε έναν βαθμό και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ...συγκάτοικο τον Άγιαξ.

Η γηπεδούχος Φίτεσε προηγήθηκε τρεις φορές, όμως η PSV βρήκε απαντήσεις και μπόρεσε να φύγει με ένα μικρό, αλλά σημαντικό, βαθμολογικό κέρδος από το Άρνεμ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό μετά από ατομικό προσπάθεια του Θουλάνι Σερέρο, οι φιλοξενούμενοι
κέρδισαν πέναλτι στο 41' με τον Χίρβινγκ Λοθάνο και ο Μεξικανός επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση του, κάνοντας το 1-1.

Στο 60' ο Μάρτιν Όντεγκάαρντ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε νέο προβάδισμα στην Φίτεσε, στο 70ο λεπτό ο Ντε Γιόνγκ με κοντινό πλασέ έκανε το 2-2, ενώ στο 83ο λεπτό ο Τιμ Μάταβζ με κεφαλιά έκανε το 3-2.

Στο 91ο λεπτό ο Λοθάνο ανατράπηκε από τον Φαν Ντερ Βερφ και κέρδισε πέναλτι, στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο κεντρικός αμυντικός της Φίτεσε και ο Μεξικανός επιθετικός της PSV διαμόρφωσε το τελικό 3-3, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι.