Εύκολα και απλά 2-0 η Ρεάλ την Χετάφε

Θετικό ήταν το ξεκίνημα για την Ρεάλ στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Τέσσερις ημέρες μετά την ήττα της στο ισπανικό Σουπερ Καπ από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε εύκολα στο ¨Σαντιάγκο Μπερναμπέου" της Χετάφε με σκορ 2-0. Τα γκολ πέτυχαν ο Καρβαχάλ στο 20ο λεπτό και ο Γκάρεθ Μπέιλ στο 51΄μετά από ωραία προσπάθεια του Ασένσιο.

Ο 22χρονος επιθετικός μάλιστα είχε και δοκάρι τρία λεπτά αργότερα.Ο Ζουλέν Λοπετέγκι άφησε στον πάγκο τους Κουρτουά, Μόντριτς και Βαράν, με τον Κροάτη μέσο να περνάει ως αλλαγή στο τελευταίο 20λεπτο.
Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Μαρσέλο, Θεμπάγιος (71' Μόντριτς), Κρόος, Ίσκο (58' Καζεμίρο), Ασένσιο, Μπενζεμά, Μπέιλ (76' Λούκας Βάθκεθ).
Χετάφε: Σορία, Σουάρες, Γκονζάλες, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Πορτίγιο (64' Αλέχο), Αραμπαρί, Σιμπασάκι, Μαξίμοβιτς, Εντιαγέ (59' Μάτα), Μολίνα (71' Άνχελ).