Εύκολα η Μπάγερν, μεγάλο διπλό της Βέρντερ

Η Μπάγερν συνέχισε την πορεία της προς τον τίτλο επικρατώντας εύκολα με 2-0 της Μάιντς εκτός έδρας. Σπουδαίο διπλό για την Βέρντερ με 2-1 μέσα στην Σάλκε.

Οι Βαυαροί έκαναν επίδειξη δύναμης στο πρώτο μέρος που τους βρήκε μπροστά στο σκορ χάρη σε γκολ του Κολομβιανού (44’), αλλά και του Φρανκ Ριμπερί. Η Μπάγερν αύξησε την διαφορά από τους διώκτες της στο +18!

Ήττα σοκ για την Σάλκε από την Βέρντερ
Βρέμης. Παρά το γκολ του Κονοπλιάνκα που προήλθε από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Παβλένκα, η αποβολή του Νάσταζιτς (78’) άλλαξε τα δεδομένα στο ματς και οι γηπεδούχοι δέχθηκαν δύο γκολ στο φινάλε από Κρούζε (79’) και Γιουνούζοβιτς (94’) που έγραψαν το τελικό 1-2.

Στο 0-0 έμεινε η Μπαγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της Φράιμπουργκ . Στον πάγκο έμεινε και στα 90΄λεπτά του αγώνα ο Παναγιώτης Ρέτσος.

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Χέρτα Βερολίνου και Χόφενχαϊμ . Ο Κράμαριτς άνοιξε το σκορ στο 38’ με εκτέλεση πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και ο Καλού απάντησε στο 58’ για τους Πρωτευουσιάνους.

Το ίδιο σκορ είχαμε και στο Βόλφσμπουργκ – Στουτγάρδη. Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ στο 24’ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Γκόμεζ σκόραρε στο 60’ κόντρα στην πρώην ομάδα του. Για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε ο Τάσος Δώνης, που έγινε αλλαγή στο δεύτερο μέρος.