Εφές – Μακάμπι 91-89: Ήρωας ο Μπομπουά, μοιραίος ο Γουίλμπεκιν

Εφές – Μακάμπι 91-89: Ήρωας ο Μπομπουά, μοιραίος ο ΓουίλμπεκινckaouΠέμ, 11/05/2020 - 21:41

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά όχι μόνο έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 23 πόντους και 7 ασίστ, αλλά κατάφερε και το κρίσιμο κόψιμο στον Σκότι Γουίλμπεκιν στο φινάλε του ματς.

Ήταν ένα ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος. Η Εφές είχε απουσίες (Λάρκιν, Ντάνστον, Σανλί), τον Πλάις στο 50% με πρόβλημα στον αστράγαλο, αλλά προηγήθηκε με 11-0 και

αιφνιδίασε την Μακάμπι.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασε γρήγορα με ηγέτη τον Μπράιντ (11π.) όχι μόνο ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά πήρε και προβάδισμα με 22-24 στο φινάλε της περιόδου.

Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με την Εφές να ανοίγει τη διαφορά στο 41-32 με Μπομπουά και Πλάις, όμως το ξύπνημα του Γουίλμπεκιν με τρία τρίποντα και το buzzer beater ημιχρόνου του Μπράιαντ έφερε το 49-50 στην ανάπαυλα.

Η Μακάμπι είχε σταθερό προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μοερμάν να κρατά την Εφές στο παιχνίδι αλλά την καλή άμυνα της Μακάμπι να της δίνει αέρα ως και 8 πόντων, 64-72.

Η Εφές αντέδρασε αναμενόμενα και έδειξε το βάθος της όταν ο Άντερσον και ο Μοερμάν έδωσε λύσεις. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (80-78) και το ματς γινόταν ντέρμπι ακατάλληλο για καρδιακούς.

Ο Γουίλμπεκιν έβαλε δύο κολλητά τρίποντα (80-84), η Εφές απάντησε με 5-0 σερί (85-84), ο Μπλέιζερ έβαλε μεγάλο τρίποντο (85-87) και ο Μπομπουά ισοφάρισε με βολές (87-87).

Ο Γουίλμπεκιν υπερέβαλλε, ο Πλάις έδωσε προβάδισμα (89-87), όμως η ασίστ του Γουίλμπεκιν στον Ζίζιτς έφερε την ισοφάριση (89-89, 39΄΄). Έμενε μία επίθεση για κάθε ομάδα: ο Μπομπουά με σπουδαία προσπάθεια έδωσε προβάδισμα (91-89) και ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση.

Η Μακάμπι έκανε λάθος στην επαναφορά (!), ο Ζίζιτς τάπωσε το δύσκολο fade away του Μοερμάν στα 6΄΄ και η ομάδα του λαού είχε μια τελευταία ελπίδα. Ο Γουίλμπεκιν πήρε τη μπάλα, διέσχισε το γήπεδο, προσπάθησε να πάρει το ματς με buzzer beater τρίποντο αλλά ο φοβερός και τρομερός Μπομπουά κατάφερε να τον κόψει και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του!

Εκτός του Μπομπουά, εξαιρετικός ήταν ο Πλάις (20π, 9ρ), αλλά και ο Μοερμάν (17π). Ο Μίτσιτς είχε 6 ασίστ αλλά και 4 λάθη και 4/11 σουτ και ο Σίμον 13π, 6ρ, 4ας.

Για την Μακάμπι, που έχασε για τρίτη φορά φέτος στο σουτ και πλήρωσε τα 17 λάθη, ο Μπράιαντ είχε 22 πόντους (career high), ο Γουίλμπεκιν 15π με 5/13 τρίποντα αλλά 0/3 στο τέλος, ο Ντόρσεϊ 14π και ο Ζίζιτς 10.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Euroleague - ΜΠΑΣΚΕΤ Anadolou Efes - Μπάσκετ Maccabi Tel Aviv - Μπάσκετ Off Off ckaou Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ Anadolu Efes ΔΙΕΘΝΕΙΣ Ο Ροντρίγκ Μπομπουά όχι μόνο έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 23 πόντους και 7 ασίστ, αλλά κατάφερε και το κρίσιμο κόψιμο στον Σκότι Γουίλμπεκιν στο φινάλε του ματς.  Article publish on Πέμ, 11/05/2020 - 21:41 Article hide updated date Off Article is longform Off