Δύο στα δύο η Ουκρανία του Σεβτσένκο

Οι Ουκρανοί μετά την Τσεχία εκτός έδρας (...1-2) νίκησαν και την Σλοβακία με 1-0 και έγιναν αυτομάτως φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του δευτέρου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας του Nations League.

Στην Αρένα Λβιβ, Ουκρανοί και Σλοβάκοι προσέφεραν μέτριο θέαμα σε ένα πρώτο ημίχρονο δίχως ταχύτητα και ποιότητα και φυσικά δίχως κόσμο καθώς οι Ουκρανοί είναι τιμωρημένοι! Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλοβακια μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και
έκανε ευκαιρίες. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο κόουτς Αντρέι Σεβτσένκο άρχισε τις αλλαγές για να βελτιώσει την ομάδα του επιθετικά. Στο 79ο λεπτό ο Σκρίνιαρ ανέτρεψε τον Τσιγκάνκοφ και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδωσε το πέναλτι σωστά. Ο Ντουμπράβκα προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει την εκτέλεση του Γιαρμολένκο! Για πρώτη φορά με τον Σεβτσένκο προπονητή η Ουκρανία πετυχαίνει δύο συνεχόμενες νίκες σε επίσημα ματς. Αν νικήσει στο επόμενο ματς, τον Οκτώβριο εντός έδρας την Τσεχία, η Ουκρανία παίρνει την πρώτη θέση, την άνοδο στην 1η κατηγορία και μια θέση στα Play-offs για ένα εισιτήριο στα τελικά του Euro 2020!

Ουκρανία : Πιατόφ, Ρακίτσκι, Ματβιένκο, Μπούρντα, Καραβάγεφ, Μαλινόβσκι (Ζιντσένκο), Στεπανένκο, Μάρλος, Κονοπλιάνκα (Τσιγκάνκοφ), Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ

Σλοβακία : Ντουμπράβκα, Σκρτελ, Χούμποτσάν, Σκρίνιαρ, Σάτκα, Χάμζικ, Κούτσκα (Γκρέγκους), Λόμποτκα, Νέμετς (Ντούντα), Βάις (Ρουσνάκ), Μακ